Guramiowate

Bojownik Wspaniały – Syjamski

 

Bojownik Wspaniały, Bojownik Syjamski (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. Jest rybą labiryntową z rodziny guramiowatych. Charakteryzują go piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Pochodzenie

Bojownik Wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży, a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen.

Charakterystyka, płeć i usposobienie

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć
Bojownik – samiec, samica
Bojowniki osiągają długość do 6cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Posiadają mocną i uzębioną szczękę. Aktywne za dnia. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Bojowniki żyją średnio ok 2 lat. W optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Odżywianie

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Akwarium

Ryby muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrowe akwarium. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami w min. 54 litrowym, przykrytym akwarium. Przy takiej obsadzie konieczna jest duża ilość roślin, które zapewnią schronienie i chwilę spokoju samiczkom. Wśród roślinności pływającej samiec buduje pieniste gniazdo.
Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok 30%).
Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.

Rozmnażanie

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30°C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6,5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach, ustawionych tak aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.
Ryby łączymy gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody. Dlatego ta która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.
Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.
Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne z nad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szanse na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz