Kiryskowate

Kirysek Pstry

Kirysek Pstry - ryba akwariowa fot.tilk-the-cyborg.deviantart.com
Kirysek Pstry (Corydoras paleatus) – jeden z najpopularniejszych kirysków hodowanych w akwariach.

Pochodzenie

Kirysek Pstry pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje strumienie i rzeki w górnym dorzeczu Parany oraz strefy przybrzeżne wód płynących w części obszaru Brazylii i Urugwaju.

Charakterystyka, płeć i usposobienie

Osiągają długość 7cm. Na brązowawym tułowiu mają ciemne, szare plamy, które czasem zlewają się w podłużny pas. Samce są nieco mniejsze od samic, mają większą i ostro zakończoną płetwę grzbietową. Ryby z odłowów są znacznie lepiej wybarwione od formy hodowlanej. Występuje także odmiana z dłuższymi płetwami oraz albinos. Kiryski są łatwe w utrzymaniu i towarzyskie, najlepiej czują się w grupie, także innych kirysków. Zalecane min. to 6 sztuk.

Odżywianie

Kiryski jedzą zróżnicowany pokarm opadający na dno, suchy, żywy i mrożony uzupełniony pokarmem roślinnym.

Akwarium

Akwarium co najmniej 54l, niezbyt gęsto obsadzone roślinami, dobrze filtrowane, wyposażone w liczne kryjówki z korzeni i kamieni. Rybom należy zapewnić miękkie podłoże o gładkich krawędziach. Najodpowiedniejszym jest piasek, który mogą przesiewać w poszukiwaniu pokarmu. Woda w akwarium nie powinna być za bardzo ciepła. Źle znoszą temperatury powyżej 29°C. Możemy je trzymać z innymi łagodnymi rybami o podobnych rozmiarach np. mieczyk hellera, molinezja ostrousta, neon innesa.

Rozmnażanie

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe i często odbywa się bez naszej interwencji. Jeżeli chcemy mieć większą kontrolę nad rozrodem to potrzebne będzie akwarium tarliskowe o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm. Do zbiornika przenosimy tarlaki i przez kilka dni obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Na każdą samicę powinno przypadać co najmniej 2 samców. Duża podmiana chłodniejszej wody zachęci ryby do tarła. Czynność ta może być powtarzana przez kilka dni. Przed tarłem kiryski stają się bardziej aktywne np. pływają bez przerwy w górę i w dół, wzdłuż przedniej szyby zbiornika. Sam akt jest bardzo interesujący. Samiec goni samice po całym akwarium, kiedy jest gotowa do rozrodu pobiera nasienie od samca i zapładnia jaja między swoimi płetwami odbytowymi. Następnie ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów akwarium, po czym wraca do samca. Cały proces przeważnie powtarza się ok 4 razy. Tarło trwa ok godziny. Samica może wydać między 250 a 400 jajeczek. Wylęg następuje po 4-6 dniach. Kiryski nie uchodzą za ryby zjadające własną ikrę ale i tak dorosłe najlepiej oddzielić aby jej nie uszkodziły podczas pływania. Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Aby zapobiec pleśnieniu ikry można dodać kilka kropel zieleni malachitowej. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).


Kirysek Spiżowy

Kirysek Spiżowy - ryba akwariowa fot.fishtanksandponds.co.uk

Kirysek Spiżowy (Corydoras aeneus) – nieduża, słodkowodna ryba z rodziny kiryskowatych.

Pochodzenie

Gatunek zamieszkuje rzeki, strumienie i jeziora od Trynidadu aż po Argentynę. Większość ryb dostępnych w handlu pochodzi z farm hodowlanych.

Charakterystyka, płeć i usposobienie

Kirysek Spiżowy - płeć, samiec samica
Kirysek – samica, samiec
Osiąga długość 7 cm. Ciało o metalicznym połysku. Brązowe ciało tej ryby pokrywają dwa rzędy płytek kostnych; wyższy ma szarawozielony połysk. Pokrywa skrzelowa i część głowy poniżej poruszających się niezależnie od siebie oczu. Występuje w wielu odmianach barwnych np: kirysek albinos, złoty, złoto-miedziany a nawet czarny. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samice są nieco bardziej zaokrąglone i większe. Łagodnie i pokojowo usposobione. Kiryski dodatkowo oddychają przez jelito i często podpływają do tafli wody, aby zaczerpnąć powietrze. Doskonale pasują do akwarium towarzyskiego. Najlepiej trzymać w stadku min. 6 sztuk.

Odżywianie

Kiryskom można podawać drobny pokarm żywy, mrożony oraz suchy w płatkach lub tabletkach.

Akwarium

Kiryski wymagają miękkiego (najlepiej piaszczystego) podłoża, żeby nie uszkodziły sobie wąsików podczas kopania w poszukiwaniu pokarmu. Dla grupki odpowiednie będzie akwarium o wymiarach 60x30x30 cm, wyposażone w liczne kryjówki z korzeni lub kamieni. W akwarium ogólnym mogą być trzymane z niewielkimi rybami np. tetra, brzanka, pielęgnica. Są wytrzymałymi rybami, które łatwo adaptują się do nowych warunków.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe, często rozmnażają się niespodziewanie w dobrze utrzymanych akwariach towarzyskich. Kiryski najlepiej rozmnaża się w grupach, gdzie na każdą samicę przypadają 2 samce.  Ryby przenosimy do akwarium tarliskowego o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm i obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Następnie robimy dużą podmianę wodą o 5°C zimniejszą od tej ze zbiornika. Czynność ta może być powtarza przez kilka dni.
W czasie tarła kiryski są bardziej pobudzone, np. pływają bez przerwy w górę i w dół, wzdłuż przedniej szyby zbiornika. Samce zaczynają uganiać się za samicami i dochodzi do aktu. Samica dotyka okolic odbytu samca i połyka jego nasienie. Następnie wydala jaja na własne płetwy odbytowe i  je zapładnia. Ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów. Rozmnażając kirysy w grupie możemy uzyskać nawet kilkaset jaj. Nie uchodzą one za ryby zjadające własną ikrę ale i tak dorosłe najlepiej odseparować. Wylęg trwa ok 3 dni.Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz